30. martā pēc tautas ticējumiem bija tā dēvētā Ābrama diena, kas saistīta ar Svētā Ābrahama vārdu un piemiņu. Šajā dienā tika ievērotas dažādas paražas, lai piesaistītu labvēlību un dabā varēja arī paredzēt laika apstākļus vasarā.
Ābrama diena ir saistīta ar latviešu tautas ticējumiem un tradīcijām, kas parasti norādīja uz pavasara sākumu un lauku darbiem. Šajā dienā mūsu senči veica dažādas svarīgas tradīcijas un darbības.
Ābrama dienā bija ierasts veikt lielo pavasara tīrīšanu mājās. Ticēja, ka, ja māja būs tīra un sakopta šajā dienā, tad arī pārējais gads būs veiksmīgs, un ģimenē valdīs labklājība un turīgums. Tā bija diena, kad īpaši pievērsa uzmanību tīrībai, lai atbrīvotu māju no ziemas negatīvās enerģijas un citiem ne pārāk labiem notikumiem. Tā teikt – ar putekļiem kopā visas nelaimes “izmēza” ārā pa durvīm.
Šajā dienā bija arī ļoti svarīgi darbi lauksaimniekiem, jo tā tika uzskatīta par piemērotu laiku pavasara darbu sākumam. Senlatvieši ticēja, ka, ja šajā dienā sāk stādīt vai sēt sēklas, tās dod lielu un labu ražu. Tā bija arī diena, kad pievērsās augsnes sagatavošanai, lai tā būtu piemērota sēšanai.
Gadi dara savu: kā mainījusies “Vienkārši Marija” aktrise Viktorija Ruffo
Latvieši arī šajā dienā novēroja dabas un laika apstākļus, jo ticēja, ka šī diena ir labs rādītājs – ko gaidīt no vasaras. Ticējumi vēstī – ja 30.martā ir saulains un silts laiks, tas liecina, ka vasara būs gara un silta. Bet, ja šī diena bija vēsa un lietaina, tika uzskatīts, ka vasara nebūs tik gara un diemžēl būs arī vēsāka.
Arī dzīvnieku uzvedības novērošana Ābrama dienā norādīja uz to, kāda ir gaidāmā vasaras sezona. Ja dzīvnieki uzvedās nosvērti, mierīgi un labi barojās, tā bija zīme, ka būs laba raža un labvēlīga lauksaimniecības sezona.
Gatavoju biešu un siera salātus kā restorānā; tos apēdam momentā un mājās tie izmaksā 15 reižu mazāk